- Przed rozpoczęciem procesu montażu należy sprawdzić czy powierzchnia, do której będzie przyklejany kamień jest stabilna, sucha, czysta, oraz odpowiednio równa.
- Następnie należy zagruntować podłoże, stosując się do instrukcji zawartej przez producenta na opakowaniu środka gruntującego.
- Do montażu używamy kleju gipsowego(do przyklejania płyt g-k).
- Przed przyklejeniem płytki należy koniecznie zeskrobać nalot z powierzchni kamienia, która będzie przylegała do ściany. Należy także obejrzeć boki każdej płytki i usunąć ewentualne nierówności.
- Klej należy nakładać pacą zębatą zarówno na ścianę, jak i na płytkę. W przypadku cegły dozwolone jest nakładanie tylko na płytkę, lecz trzeba po przyłożeniu płytki do ściany dobrze ją docisnąć, oraz trochę nią poruszać na boki, aby klej dokładnie się rozszedł. Zwracamy szczególną uwagę, aby klej miał dość rzadką konsystencję oraz został dobrze wtarty w płytkę np. gładką pacą, lub szpachelką przed nałożeniem kleju pacą zębatą.
- Kamień gipsowy można przycinać zwykłą piłką do drewna.
- Podczas montażu należy korzystać naprzemiennie z kamienia, z kilku różnych opakowań w celu zróżnicowania wzoru.
- Podczas układania należy uważać, aby nie zabrudzić klejem powierzchni dekoracyjnej. Ewentualne zabrudzenia należy zeskrobać już po wyschnięciu kleju.
- Każdą, kolejną warstwę po przyklejeniu należy wypoziomować.
- Po zakończonym etapie przyklejania kamienia i jego wyschnięciu, należy całą powierzchnię dwukrotnie zaimpregnować. Zalecana metoda to mokre na mokre, czyli kolejna impregnacja powinna nastąpić jeszcze zanim wyschnie poprzednio nałożona warstwa impregnatu.
- Drobne różnice w wymiarach, kolorystyce, oraz rodzaju barwienia są zamierzone, w celu uzyskania efektu nieregularnego kamienia naturalnego.
Instrukcje montażu – ESTEPA, ANDORA, STIPI, VALENCE