INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK CEGŁY

 

Instrukcja montażu

  1. Przed rozpoczęciem procesu montażu należy sprawdzić czy powierzchnia, do której będzie przyklejany kamień jest stabilna, sucha, czysta oraz odpowiednio równa.
  2. Następnie należy zagruntować podłoże, stosując się do instrukcji zawartej przez producenta na opakowaniu środka gruntującego (polecamy grunty silikonowe, silikatowe lub silikatowo-silikonowe. Nie należy stosować najtańszych gruntów mineralnych).
  3. Do montażu używamy kleju gipsowego (do przyklejania płyt gipsowo-kartonowych).
  4. W przypadku montażu cegły, zaczynamy od narysowania na ścianie poziomych linii pomocniczych (wymiary dla muru z fugą o klasycznej grubości). Pierwsza linia będzie znajdować się na wysokości 15 cm (szerokość 2 płytek oraz 1 grubości fugi) – licząc od podłogi lub od listwy – w przypadku, kiedy zastosowana będzie listwa przypodłogowa.

Kolejne linie będą odsunięte od siebie o wymiar 16cm (szerokość 2 płytek oraz 2 grubości fugi).

Kleimy najpierw rzędy „górne” (pomijamy co drugi rząd), zrównując górną krawędź cegły do narysowanej kreski, a dopiero później resztę rzędów – co umożliwi wykonanie odpowiedniej szerokości fugi.

  1. Przed przyklejeniem, należy koniecznie zeskrobać nalot z powierzchni płytki od strony, która będzie przylegała do ściany. Należy także obejrzeć boki każdej płytki i usunąć ewentualne nierówności.
  2. Klej należy nakładać pacą zębatą zarówno na ścianę, jak i na płytkę. W przypadku płytek o wzorze cegły, dozwolone jest nakładanie kleju tylko na płytkę, lecz trzeba po przyłożeniu płytki do ściany dobrze ją docisnąć oraz trochę poruszać nią na boki, aby klej dokładnie się rozszedł. Zwracamy szczególną uwagę, aby klej miał dość rzadką konsystencję oraz został dobrze wtarty w płytkę np. gładką pacą lub szpachelką jeszcze przed nałożeniem kleju pacą zębatą.
  3. Płytki można przycinać zwykłą piłką do drewna.
  4. Podczas montażu należy korzystać naprzemiennie z płytek, z kilku różnych opakowańw celu zróżnicowania wzoru.
  5. W momencie układania, należy uważać, aby nie zabrudzić klejem powierzchni dekoracyjnej. Ewentualne zabrudzenia należy zeskrobać już po wyschnięciu kleju.

 

 

 

  1. Po zakończonym etapie przyklejania kamienia można zacząć fugowanie. Do fugowania polecamy np. biały, gipsowy tynk maszynowy. Potrzebne narzędzia to:

 

-pistolet do fugowania

-fugownik

 

-płaski pędzel o krótkim włosiu (włosie należy przyciąć do długości 2-3cm).

 

Zaczynamy odwypełnienia pistoletem szczelin między płytkami. W momencie kiedy fuga trochę zwiąże (nie powinna brudzić fugownika przy gładzeniu) wyrównujemy jej powierzchnię fugownikiem. Na koniec (kiedy fuga będzie jeszcze miękka, lecz nie będzie już brudzić pędzla) przecieramy wszystko pędzlem, aby uzyskać lekko chropowatą fakturę.

  1. Gdy kamień wraz z fugą wyschnie, należy całą powierzchnię dwukrotnie  zaimpregnować. Zalecana metoda to „mokre na mokre”, czyli kolejna impregnacja powinna nastąpić jeszcze zanim wyschnie poprzednio nałożona warstwa impregnatu.

Jeśli cegła będzie malowana, najpierw gruntujemy płytki i fugi (grunt może być taki sam, jaki był używany do gruntowania ściany pod płytki), a po wyschnięciu warstwy gruntu – malujemy.

  1. Drobne różnice w wymiarach, kolorystyce, oraz rodzaju barwienia są zamierzone, w celu uzyskania efektu nieregularnego kamienia naturalnego.

 

INSTRUKCJA MONTAŻU PŁYTEK CEGŁY
Przewiń do góry